Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 ... 6
1
MAST KAZI / MAST KAZI ÖZELLİĞİ
« Son İleti Gönderen: Mefka Hobi Forum Şubat 22, 2020, 11:21:53 ÖÖ »
Mast Kazı Özelliği
Mast kazı Almanya’da hem et, hem yumurta, hem yemden yararlanma, hem et lezzeti, hem yaşama gücü, hem döl verimi ve çıķım oranı gibi özelliklerde geliştirilmiş bir ırktır. Yumurta verimi 60-70 civarında olup bu sayı bahar dönemi yumurta sayısıdır.

Sonbaharda italyan beyazı ırkı gibi tekrardan yumurtlama özelliği vardır. Bu olay da mast kazının ebeveynleri arasında italyan beyazı ırkının da olduğu değerlendirilmektedir. Et verimi 5-6 aylık periyotta 6-8 kg canlı ağırlığa ulaşmakla birlikte daha sonraki ay ve yaşlarda 10-11 KG a kadar artmaktadır.
2
FRANSIZ G35 & G36 KAZI / FRANSIZ G35 & G36 HEWY KAZ ÖZELLİĞİ
« Son İleti Gönderen: Mefka Hobi Forum Şubat 18, 2020, 10:47:02 ÖS »
G35 & G36 KAZI

Fransız g35 ve g36 kazları hibrit yani melez bir ırktır , Canlı ağırlık olarak erkeklerde 8 /9kg dişilerde 7.5 kg görmek mümkün.

Bu kaz ırkına dair altta görseller yayınlayacağız , sezonluk yumurta verimleri İlk yıl 45/50 anaç olduklarında ise50/60 civarı Diğer Asya ırklarına göre gayet uysa dayanıklı ve sağlam bir yapıları vardır. Günlük yem tüketimleri yaylım olmaz ise 350 gr dir yaylımı seven bir ırktır. Bu sebep ile yemden %70 e varan tasarruf sağlamak mümkündür.

Genel olarak 4  ayda gelişimini tamamlar ve kesime hazır hale gelir , 7/8 aylık olduklarında sezona göre yumurtaya başlarlar , damızlık adaylarında özellikle yağlanmadan uzak durulmalıdır , yumurta ebatları diğer ırklara göre biraz büyüktür , yağlı damızlıklar’da yumurtlar iken sağlık sorunları sık sık görülür.

​Türkiye Kaz yetiştiriciliği 3. Nesil kazlar diye tabir edilen Kombin Avrupa ırkları sınıfına girerler , Türkiyede ki kombin ırkların içinde yumurtaya , tohumlu ve sağlıklı yumurtaya en erken düşen ırklardan biridir.

Klavuz olmasına ramen ilk yumurtalarda çıkım %55 larda toğum ise %65 leri görmek mümkündür  bu oranlar diğer kombin ırkların çok üzerinde dir.
3
KOYUNCULUK / DORPER KOYUN
« Son İleti Gönderen: Mefka Hobi Forum Şubat 15, 2020, 10:48:07 ÖS »
Dorper koyunu, İngiliz dorsethorn koyunu ile Somali’de yetiştirilen persian blackhead koyunu melezlemesinden oluşmuş koyun ırkıdır. Kısaca dorset koyunu ile persian koyunu melezidir. Bu melezleme çalışması 1930 lu yıllarda Güney Afrika’da yapılmış daha sonraları dorset koyundan “dor” persian koyundan “per” takılarını alarak dorper koyunu olarak dünyaya yayılmıştır.
Dorper koyunu dünyada iki çeşidi olduğu bilinmektedir. Dorper koyunu ve beyaz dorper koyunu olarak ayrılmaktadırlar.

İkisi arasındaki en önemli fark;
 Dorper koyunu vücüdu beyaz yapağı ile kaplı iken baş ve boyun kısmı koyu siyah yapağı ile kaplıdır.
Beyaz dorper koyunu ise genelde tüm vücudu kirli beyaz rekli yapağı ile kaplıdır.
Dorper koyunu, koyun yetiştiriciliği için önem sırasına göre eti ve sütü için yetiştirilmektedir.
Dorper Koyunu Görünüm Özelliği:
Yukarıda bahsedildiği gibi iki çeşit dorper koyunu vardır. Dorper koyunu baş boyun kısmı siyah vücüdü beyazdır. Beyaz dorper koyunu ise vücüdu tamamen kirli beyaz renkli yapağı ile kaplıdır.
Orta boylu koyun ırkı olma özelliğine sahiptir.
Kemik yapısı sağlam, sırt bölgesinde bu dahada belirgin hal almaktadır.
Dorper koyunu yapağısı kısadır, genelde yılda bir koyun kırkımı yapılır. Yapağısı ekonomik değildir.
Kuyruksuz bir koyun ırkıdır.

Dorper Koyunu Verim Özellikleri:
Dorper koyunu kuzuları çok hızlı gelişir. Bu özelliğinden dolayı kuzu besiciliği için önemlidir.
Eti yağsız ve lezzetlidir.
Dorper koyunu yılda iki kez gebe kalma özelliğine sahiptir.
Dorper koyunu kuzusu 12 aylık olunca 70 – 80 kg. canlı ağırlığa ulaşabilir. Bu durum kuzu besiciliği için önemlidir.
Ergin koyunlarda canlı ağırlık 100 Kg. koçlarda ise 120 – 130 Kg. arasında olmaktadır.
Dorper koyunu koyun yetiştiriciliği için ekonomiktir. Bakım maliyetleri diğer koyun ırklarına göre düşüktür. Kırsal kesimlerde beslenme özelliğine sahiptir. Ayrıca sıcak ve soğuk iklime uyumu mükemmel koyun ırkı olarak bilinir. Dış parazitlerden fazla rahatsız olmayan hatta vücudunda dış parazit barındırmayan dorper koyunu dış parazit ilaçlamasına gerek duyulmadan yetiştirilebilmektedir.
4
KOYUNCULUK / TEKZEL (TEXEL) KOYUN
« Son İleti Gönderen: Mefka Hobi Forum Şubat 15, 2020, 10:44:30 ÖS »
Texel 19. yüz yılda Hollanda’nın Texel adasında, yerel ırkla Lincoln ve Leicester kullanılarak geliştirilen bir hayvandır.
Daha sonraları, hızlı gelişip az yağlı yüksek randımanlı karkas elde edilmesi için sürekli bir seleksiyona tabi tutulmuştur.
Texel koyununun en önemli özelliği dikkate değer kas gelişimi ve diğer ırklara göre çok daha az yağlı oluşudur. Amerika Wisconsin Üniversitesi araştırma sonuçlarına göre, Texel sahip olduğu genler sayesinde aynı genlere sahip olmayan diğer koyunlara oranla pirzola, sırt ve butta % 6-10 arası daha fazla et, ve -14 arası daha az yağ üretmektedir.(myomax altın genine sahiptir)Yine aynı yerde yapılan bir çalışmada Texel kuzuların diğerlerinden daha az yem tüketerek,%60 daha fazla canlı ağırlık kazandığı sonucuna varılmıştır. Texel’ in et ve kemik oranı mükemmeldir. Karkasta et oranı fazla, kemikler nispeten incedir.
Bu özellikleri ile Texel Avrupa’nın baskın baba hattı olmuştur. Şu anda İngiltere’de pazar payı Suffolk ırkı ile eşittir.

Texel koyunu popüler olmasının sebeplerini şöyle sıralayabiliriz.

Birinci sınıf et koyunu olma özelliğinin olması,
İkiz doğum oranının yüksek olması,
Yemin ete dönüşümünün mükemmel olması,
Diğer et koyunu ırklarına göre daha az yemle daha çok canlı ağırlık sağlaması,
Günlük canlı ağırlık artışı 450 gr/gün olması,
Olağan üstü bir kas gelişimine sahip olması,
Et vermesi, düzgün görünümlü, yağsız kuzu etine sahip olama özelliğinin olması,
Yapağı veriminin yüksek yıllık 4 kg ortalamasında olup, yünleri ağırlıklı olarak çorap, iplik ve triko imalatında kullanılması,
Koyun yetiştiriciliği yapanlar açısından çok büyük özelliği çok uysal bir koyun ırkı olmasıdır. Mükemmel bir mera hayvanıdır. Merayı iyi değerlendirir, az yer çok et verir.
Bu özelliklerinden dolayı, şu anda dünyada etçi koyun ırkları içerisinde nerdeyse birinci sırayı almış durumdadır.

Dünyada koyun yetiştiriciliği yapan ülkelerde nerdeyse koyun varlığının % 60 ile 70 ne sahip, koyun ırkı olma özelliğini taşımaktadır. Bu ülkelerden bazıları şunlardır. Avusturalya, Yeni Zelanda, Güney Afrika, Hollanda, Danimarka ve buna benzer koyunculukta söz sahibi ülkelerde ağırlıklı olarak yetiştirilmektedir.

Texel koyunu görünüm özellikleri:

Vücut tamamen beyaz yapağı ile kaplıdır.
Siyah burun delikleri, geniş yüz, küçük kulaklar karakteristik özelliğidir.
Yüz ve ayakları yapağısız olup, tırnaklar siyahtır.
Kuyruksuz koyun ırklarındandır.
Orta boylu bir koyun ırkıdır.
Etçi koyun ırkları özelliğine sahip vücut yapısına sahiptir. Mükemmel bir kas gelişimi vardır.
Texel Koyunu Verim Özellikleri:

İkiz doğum oranı yüksektir.
Yıllık yapağı verimi 4 Kg ortalamasındadır.
Ergin koçlarda canlı ağırlık 100 – 120 Kg. Dişi koyun ise 65 – 80 Kg canlı ağırlık ortalamasındadır.
Canlı ağırlık artışı 450 gr/gün dür.
Eti yağsızdır. Aynı zamanda lezzetlidir.
Et randımanı % 55 in üstüne çıkmaktadır.
Texel koyun son zamanlarda yabancı koyun ırkları arasında ülkemizde aranmaya başlamıştır.

Kuzular 3,5-4 kilo canlı ağırlıkta doğarlar, ama son derece canlı ve yaşamaya isteklidirler. İyi süt verip yüksek annelik özellikleri taşıyan anneleri sayesinde son derece hızlı büyürler. Sadece sütle beslendiklerinde günde 250 gram, sütle birlikte yem yemeye başladığında 300-350 gram ve 75 günden itibaren yoğun besiye alınırsa 45 kilo canlı ağırlığa kadar günde 500 gram canlı ağırlık kazanırlar. 100. Günde 45 kilo ağırlıkta kesilen Texel kuzular %55 randımanla gayet az yağlı, aranılan lezzette 25 kilo net karkas verirler.

Texel dişi kuzular iyi bakılmış olmak koşulu ile 5 aylık yaşta 50 kilo geldiklerinde koça verilebilirler. Erişkin koyunlarda doğum yüzdesi % 170-180 dir.

Texel, bilhassa parazitlere karşı direnci az olan koyun cinslerinin dayanıklılığını artırmak için kanlarına Texel katılır oldu. Düşünün Beltex, Suftex, Romtex şu anda aklıma gelen son zamanlarda Texel kullanılarak oluşturulan ve ana soylarına göre daha verimli ve dayanıklı olan koyun cinsleridir. Tüm dünyada Texel koyununa menfaatlerin getirdiği bir yöneliş var, biz neden geride kalalım.

Pek çok ülke Hollanda Texel’ini temel alarak kendi Texel’ini üretmiştir. Belçika, Almanya, İngiltere, Fransa Amerika Texel’leri aynı sonucu verseler de, kendi coğrafyalarına rahat intibak için az da olsa bir yerel koyun kanı taşırlar. Buna en güzel örnek Karacabey merinosumuzdur(%5 kıvırcık,%95 alman et merinosu).

Dünyada bunu genellikle doğal şartlara dayanıklı bir yerel koyunu süt ve çoklu doğum özelliği için doğu frizle çiftleştirip, melez kuzuları bir et koçuna vererek yapıyorlar. Bu üçlü melez 4 kuşak sonra sabit hale gelmeye başlıyor, devamında çok sıkı bir verimlilik takibi ve en iyileri seçip çiftleştirmek gerekiyor. Yani oyunun kuralları belli, tekerleği yeniden icat etmeye gerek yok.
5
KOYUNCULUK / SUFFOLK KOYUN
« Son İleti Gönderen: Mefka Hobi Forum Şubat 15, 2020, 10:41:14 ÖS »
Anavatanı ingiltere'dir. Suffolk koyunu dünyada yıllardır büyük ün yapmış, dayanıklı, hızlı büyüyen, yüksek döl verimli, eti lezzetli bir hayvandır.Soutdown Koç X Nurfolk boynuzlu dişi melezlemesi sonucunda elde edilmiştir. 1810 yılından beri bilinse de cok daha sonraları 1886 yılında birliği kurulmuştur. 1888 yılında ABD'ye ihraç edilmiştir. İlerleyen zamanda bunlara Yeni Zelanda ve Avustralya da katılmıştır. Yurdumuzda yaplan melezleme çalışmalarında yeni yeni kullanılmaya başlanmış başarılı sonuçlar elde edilmektedir. İşetmesinin karını ikiye katlamak isteyenler Suffolk erkekleriyle melezleme yapmaları tavsiye edilir.

Görünüm özellikleri :

•           Baş ve ayaklar siyah; vücut beyazdır.

•           Orta boyludur.

•           İyi kas yapılıdır.

•           Erkek ve dişiler boynuzsuzdur.

•           Uzun ömürlüdür.

•           Uyumlu yapısından dolayı bakımı kolaydır.

•           Kolay doğum özelliği vardır.

•           Kaliteli yünü vardır.

Verim özellikleri;

•           Yüksek yavrulama özelliği vardır. Bir batumda ortalama 1,7 – 2,2 arasıdır

•           Yavruların günlük külo artışı 500 gr dır.

•           Yağsız ve sulu tercih edilen bir eti vardır. Karkas verimliği yüksek %65 dir.

•           Canlı ağırlık: Erkek: 113 - 160 kg , Dişi: 81 - 113 kg

•           Yün verimi: 2,25 – 3,6 kg

•           Lüle uzunluğu: 5 - 8,75 cm

•           Yün inceliği: 25,5 - 33 mikron

•           Yün kapasitesi: %50 - 60

•           Yün kalitesi: 48 – 58 S

Suffolk koyunu et cinsi koyunlar arasında en sütlü olanıdır. Ayak ve meme sorunu neredeyse görülmez. Anaç koyunların doğuma son derece uygun yapılarından dolayı, doğumlar son derece kolaydır. 4 ile 5,5 kilo aralığında doğan kuzular, 7 haftada 20 kilo canlı ağırlıkta sütten kesilir. 100. gün 40 kilo 150. günde 65-75 kilo gelir. Etleri aranılan lezzette olup, karkasta yağ oranı en az koyun cinsi olarak çeşitli araştırmalarda en önde gelmiştir. Doğum yüzdesi doğum yapan koyun başına 0 -%220 olup, hayvan 2 yılda 3 kuzulama yapabilmektedir.
6
KOYUNCULUK / CHAROLAİS (ŞAROLE) KOYUN
« Son İleti Gönderen: Mefka Hobi Forum Şubat 15, 2020, 10:28:26 ÖS »
Anavatanı Fransa'nın Saone-et-Loire bölgesidir. Aynı zamanda Charolais (Şarole) sığır ırkının da oluşturulduğu yerdir. 19. yy da birçok ırkla beraber İngiltere’nin Leicester Dishley ırkı ile melezleme yapılarak oluşturulrnuştur, Charolais koyun ırkı 20 yıl öncesi İngiltere’ye daha sonra da Kanada'ya ihraç edilmiştir.

Et tipi koyunların son zamanda en popüler olanıdır. Bilhassa etinin lezzeti, doğum bereketi, kuzularının günlük canlı ağırlık artışı ile büyük ses getirmiş bir koyun cinsidir.

İlkine kuzulayan Toklularda % 130 olan doğum oranı, olgun koyunlarda mevsimine göre 0 ile %220 arasında değişir. Charolais koyunu mevsim dışı üreme kabiliyeti olan bir hayvandır, yani 2 yılda 3 kuzulama çok normaldir.

Doğumlar genellikle yardımsız ve çok kolaydır. Kuzular hemen ayağa kalkıp analarını emmeğe oldukça isteklidir.

Baba hattında kullanılan Charolais koçlar üstün gelişme ve et kalitelerini melez kuzularına iyi aktarırlar.

Görünüm Özellikleri:

•           Orta boylu ve ağır yapılıdır.

•           Baş açık griyi andırır ve açık pembemsi yünü orta incelikte ve sıktır.

•           Hızlı gelişip iri yapıya sahip olan kuzuları vardır.

•           Yüksek döl verim özelliğindedir.

•           Annelik içgüdüsü iyidir.

•           İyi bakımla on yıl ve üzeri yaşarlar.

•           Eti çok beğenilen kalitededir.

Verim Özellikleri:

•           Canlı ağırlık: Erkek: 110 - 160 kg; Dişi: 80 - 100 kg

•           Bir batum da kuzu sayısı: 1,8 - 2,2

•           Karkas verimliliği %65 dir.

•           Yavruların günlük kilo artışı 500gr ve üzeridir.

•           Kuzu doğum ağırlığı: 5 kg; ikizler: 4 kg; üçüzler: 3,5 kg

•           8 haftalık erkek kuzular 40 kg a ulaşır.

•           Cinsel olgunluk yaşı: 7 aydır.
7
KAZ KULUÇKA / Kuluçka Makinesinde Kaz Çıkımı Makine Değerleri
« Son İleti Gönderen: Mefka Hobi Forum Aralık 23, 2019, 10:46:08 ÖS »
Kuluçka Makinesinde Kaz Çıkımı Makine Değerleri

Kuluçka makinesinde Kaz yumurtası gelişim ısısı  37.7 ° olmalıdır. Kuluçka makinesinde Kaz yumurtası gelişim Nem değeri  % 56 olmalıdır. Kaz yumurtalarının 60 dakika yani 1 saat arayla 45 ° açıyla hareket etmesi gerekmektedir.  Makine istenilen dereceleri bulunca yumurtaları viyollere yatay vaziyette dizin. Dik dizilen yumurtalarda verim daha düşük olmaktadır.  8. gün akşam makinenin kapağini açın ve tüm yumurtaları makineden çıkarın ve kapağı kapatın makine çalışır vazıyette devam etsın .      Yumurtaları 15 dakika dışarda bekletip soğuttukdan sonra makineye koymadan önce yumurtaların  üzerine su püskürtün fazla sulandırmadan nemlesin yeterli olacaktır. ( bu püskürtme ve nemlendirme işlemini fısfıs veya camsil tarzı su püskürtme şişeleriyle yapmanız daha kolay olacaktır)   ve daha sonra  makineye hemen yumurtaları koyun kapaği kapatın bu sogutma ve fısfısla nemlendirme işlemini  15.ci güne kadar her gün aynı saatlerde  15 dakika soğutup su püskürtüp makiye koymanız gerekmektedir. Yumurtaların üzerine sıkılan su 30-32 °  olmalıdır . Su püskürtme şişesini yani fısfısı makinenin içerisinde bulundurup ısınmasını  sağlayabiliriz .

Not: Kesinlikle yumurtaların üzerine doğrudan soğuk su püskürtülmemelidir püskürtülen su 30-32 derece arası olmalıdır .ve yumurtalar sıcakken değil 15 dakika soğutulup 30-32 derece arası   bekletildikten sonra su püskürtülmelidir.Aksi takdirde civciv çıkımlarında zaiyat görülecektir.

15.ci gün soğutma süresini uzatıyoruz ve 25 dakikaya çıkarıyoruz 25 dakika soğutup üzerine makinenin  içerisindeki 37/7 ° ısıyla ısınan suyu fısfıs yardımıyla püskürtüyoruz bunu 21. güne kadar her gün yine aynı saatlerde yapıyoruz.21.ci gün  26. cı gün arası   soğutma süresini 35 dakikaya cıkarıyoruz soğuttuğumuz yumurtaları aynı şekilde günde 1 sefer soğutaran fısfısla püskürterek 26. güne kadar devam ediyoruz ve 26 gün soğutma ve ıslatma işlemini bitiriyoruz.          27 .ci gün makineye buhar veren su kabına yada nem makinesinin su haznesine  1 su bardaği elma sirkesi koyuyoruz bundaki amaç yumurta kabuğunu yumuşatmak ve civciv çıkımını kolaylaştırmaktır .28. gün kaz yumurtlarımızı çıkım sepetine   alıyoruz  ısı ve nem değerlerini düzenliyoruz. Makinemizin ısısını  37/5 ° alıyoruz. Makinemizin Nem değerlerini ise % 75 ayarlıyoruz. Makinemizin su haznesine yada Nem makinesinin su haznesine 5 litreye 1 su bardağı olacak şekilde yine Elma sirkesi’ni ekliyoruz çıkıma sepetine aldığimiz yumurtaları makineye koyunca makine kapağini kapatıp kesinlike açmıyoruz 2 gün dışarıdan camdan takip edebiliriz        30 ve 32.  gün arası makıneden çıkmış tüm civcivleri tek seferde almalıyız ve tekrar kapağı kapamalıyız hala çıkmamış birkaç civciv olabilir  kırmış ama çıkımı bitmemiş civcivlere elle yardım ederek hafif kabukları kırıp yardımcı olabiliriz .
8
KAZ KULUÇKA / Kaz Yumurtalarının Saklama Koşulları
« Son İleti Gönderen: Mefka Hobi Forum Aralık 23, 2019, 10:45:01 ÖS »
Kaz Yumurtalarının Saklama Koşulları

Kaz yumurtası saklama koşulları .Folluklardan toplanan kaz yumurtaları iyi bir ortamda 15 gün dayanabilir. Saklama yeri ısısı 4 derece ile 18 dereceyi geçmiyecek şekilde olmalıdır .Tercih edilen yumurta muhafazası , makineye ne kadar taze ve erken koyulursa verim o kadar iyi olacaktır.
9
Mefka30 30 Tavuk Bahçe Kümesi / MEFKA30 - MODERN TAVUK KÜMESİ 30 TAVUKLUK
« Son İleti Gönderen: Mefka Hobi Forum Kasım 25, 2019, 05:52:16 ÖS »
SİPARİŞ İÇİN : https://magaza.mefkahobi.com/bahce-kumesleri

TEKNİK ÖZELLİKLERİ

* 30 TAVUK KAPASİTELİ * 310CM GENİŞLİK 150 CM DERİNLİK 180 CM YÜKSEKLİK - 4,65 M2 TOPLAM ALAN * 2 ADET 40 X 100 cm YUMURTA TOPLAMA ODALARI * 6 FOLLUK * 40 Lt SU DEPOSU * 10 NİPEL SULUK * 50 X 150 YEM ODASI * YEM DEPOSU 2 ADET 25KG TOPLAM 50 KG * KÜMES DIŞINDAN YEM DOLUMU * KÜMES DIŞINDAN SU DOLUMU * 55 CM DERİNLİĞİNDE GÜBRE HAZNESİ * FOLLUK ALTI TEMİZLİK KAPAKLARI * YAZLIK TEL KAPI VE KIŞLIK KAPALI KAPILAR * KIŞ HAVALANDIRMA * 2 ADET DAMPERLİ HAVALANDIRMA MENFEZİ * DEMİR KONSTRÜKSİYON ÜSTÜ KONTRAPLAK KAPLAMA * DIŞ CEPHE SIVI MEMBRAN KAPLAMA * TEKERLEKLİ * ZAMAN SAATLİ AYDINLATMA 9W * TERMOSTADLI ISITICILAR 1 ADET 200W * MİKROP ÖLDÜRÜCÜ 18W


MEFKA BAHÇE KÜMESLERİ ORTAK ÖZELLİKLERİ

* YEM VE SU DEPOSU İÇİN AYRI ODA BULUNMAKTADIR , YEM VE SU TEDARİĞİNDE TAVUKLAR RAHATSIZ EDİLMEZ , SU DEPOLARINA MEKANİK ŞAMANDIRA BAĞLANARAK ÇEŞMEYE DİREK BAĞLANABİLİR. YEM DEPOLARI TAM KAPASİTEDE EN AZ 7 GÜN YETECEK KADARDIR.

* İLAÇLAMA ÇALIŞMALARINDA SU DEPOSU BASİTÇE SÖKÜLÜP TEMİZLENE BİLİR , NİPEL ÇIKIŞLARI DEPOLARDAN KOLAYCA AYRILIR VEYA İLAÇLAMA İÇİN VANA İLE ÇIKIŞLAR KAPATILIR

* TERMOSTADLI ISITICILAR İLE KÜMES ISISI KIŞ AYLARINDADA SABİTLENEREK YUMURTA VERİM DÜŞÜMÜ YAŞANMAZ.

* ZAMAN SAATLİ LED AYDINLATMA MEVCUTTUR , SABAH AKŞAM IŞIKLARIN YANMA SÜRESİ AYARLANABİLİR .

* YAZLIK KIŞLIK KAPILAR MEVCUTTUR , KIŞ AYLARINDA KIŞLIK KAPILAR KAPATILARAK ORTAM SICAKLIĞI SAĞLANIR , HAVALANDIRMA MENFEZLERİ İLEDE İÇERİDE OLUŞABİLECEK GAZ VE TAZE HAVA İHTİYACI KARŞILANIR. YAZ AYLARINDA KIŞLIK KAPILAR İKİ YANA AÇILIR YAZLIK KAPILAR İLE KÜMES BİR CEPHESİ TAMAMEN AÇIK YAZ AYLARINA HAZIRDIR ,KÜMES KAPISI GÜNEY CEPHEYE BAKACAK ŞEKİLDE YERLEŞTİRİLMESİ GEREKİR.

* 55 CM DERİNLİĞİNDE GÜBRE HAZNESİ MEVCUTTUR , ALT KISIMDA İKİ KADEME AÇILIR KAPAKLAR MEVCUTTUR TEKERLEK SEVİYESİ KAPAKLAR KÜMESİ N YÜRÜYÜŞÜ İÇİN , ÜST SEVİYE KAPAKLAR GÜBRE TEMİZLİĞİ İÇİNDİR .

* TAM KAPASİTEDE AYDA BİR TEMİZLİK YETERLİDİR.

* FOLLUK ARKALARINDA YUMURTA TOPLAMA BÖLÜMÜ BULUNUR , HAFTADA BİR YUMURTA TOPLAMAYA MÜSAİT DEPOLAMA ALANI SAĞLANIR.

* YEM VE SU DEPOSU İÇİNDE ELEKRİK TERMOSTAD VE ZAMAN SAATİ BULUNMAKTADIR , HAYVANLARI RAHATSIZ ETMEDEN AYAR YAPILA BİLİR  AYNI ALANDA YUMURTA DEPOLAMAK İÇİN RAF MEVCUTTUR.

* DÜZ ALANDA KÜMES TEK KİŞİ İLE YER DEĞİŞTİRİLEBİLMEKTEDİR . ÖN TEKERLEKLER FREN TERTİBATLIDIR.

* MİKROP ÖLDÜRÜCÜLERLE HASTALIK TAŞIYAN HAYVANDAN KÜMESTEKİ DİĞER HAYVANLARA MİKROP GEÇİŞİ EN AZ DÜZEYE ÇEKİLİR.NAKLİYE ALICIYA AİTTİR

TESLİM SÜRESİ : 45 GÜNDÜR


İSTEDİĞİNİZ TAVUK SAYISINDA KÜMES PROJELENDİRİLİP İMALATI YAPILIR WHATSAPP VE TEL  0 5325813400 TELEFONUMUZDAN FİYAT ALABİLİRSİNİZ

10
Mefka80 80 Tavuk Bahçe Kümesi / MEFKA80 - MODERN TAVUK KÜMESİ 80 TAVUKLUK
« Son İleti Gönderen: Mefka Hobi Forum Kasım 25, 2019, 05:13:27 ÖS »
SİPARİŞ İÇİN : https://magaza.mefkahobi.com/bahce-kumesleri

TEKNİK ÖZELLİKLERİ

* 80 TAVUK KAPASİTELİ * 360CM GENİŞLİK 250 CM DERİNLİK 180 CM YÜKSEKLİK - 9 M2 TOPLAM ALAN * 2 ADET 40 X 200 cm YUMURTA TOPLAMA ODALARI * 14 FOLLUK * 80 Lt SU DEPOSU * 20 NİPEL SULUK * 45 X 200 YEM ODASI * TOPLAM 75 KG 3 AYRI YEM DEPOSU * KÜMES DIŞINDAN YEM DOLUMU * KÜMES DIŞINDAN SU DOLUMU * 55 CM DERİNLİĞİNDE GÜBRE HAZNESİ * FOLLUK ALTI TEMİZLİK KAPAKLARI * YAZLIK TEL KAPI VE KIŞLIK KAPALI KAPILAR * KIŞ HAVALANDIRMA * 4 ADET DAMPERLİ HAVALANDIRMA MENFEZİ * DEMİR KONSTRÜKSİYON ÜSTÜ KONTRAPLAK KAPLAMA * DIŞ CEPHE SIVI MEMBRAN KAPLAMA * TEKERLEKLİ * ZAMAN SAATLİ AYDINLATMA 9W * TERMOSTADLI ISITICILAR 2 ADET 200W * MİKROP ÖLDÜRÜCÜ 18W


MEFKA BAHÇE KÜMESLERİ ORTAK ÖZELLİKLERİ

* YEM VE SU DEPOSU İÇİN AYRI ODA BULUNMAKTADIR , YEM VE SU TEDARİĞİNDE TAVUKLAR RAHATSIZ EDİLMEZ , SU DEPOLARINA MEKANİK ŞAMANDIRA BAĞLANARAK ÇEŞMEYE DİREK BAĞLANABİLİR. YEM DEPOLARI TAM KAPASİTEDE EN AZ 7 GÜN YETECEK KADARDIR.

* İLAÇLAMA ÇALIŞMALARINDA SU DEPOSU BASİTÇE SÖKÜLÜP TEMİZLENE BİLİR , NİPEL ÇIKIŞLARI DEPOLARDAN KOLAYCA AYRILIR VEYA İLAÇLAMA İÇİN VANA İLE ÇIKIŞLAR KAPATILIR

* TERMOSTADLI ISITICILAR İLE KÜMES ISISI KIŞ AYLARINDADA SABİTLENEREK YUMURTA VERİM DÜŞÜMÜ YAŞANMAZ.

* ZAMAN SAATLİ LED AYDINLATMA MEVCUTTUR , SABAH AKŞAM IŞIKLARIN YANMA SÜRESİ AYARLANABİLİR .

* YAZLIK KIŞLIK KAPILAR MEVCUTTUR , KIŞ AYLARINDA KIŞLIK KAPILAR KAPATILARAK ORTAM SICAKLIĞI SAĞLANIR , HAVALANDIRMA MENFEZLERİ İLEDE İÇERİDE OLUŞABİLECEK GAZ VE TAZE HAVA İHTİYACI KARŞILANIR. YAZ AYLARINDA KIŞLIK KAPILAR İKİ YANA AÇILIR YAZLIK KAPILAR İLE KÜMES BİR CEPHESİ TAMAMEN AÇIK YAZ AYLARINA HAZIRDIR ,KÜMES KAPISI GÜNEY CEPHEYE BAKACAK ŞEKİLDE YERLEŞTİRİLMESİ GEREKİR.

* 55 CM DERİNLİĞİNDE GÜBRE HAZNESİ MEVCUTTUR , ALT KISIMDA İKİ KADEME AÇILIR KAPAKLAR MEVCUTTUR TEKERLEK SEVİYESİ KAPAKLAR KÜMESİ N YÜRÜYÜŞÜ İÇİN , ÜST SEVİYE KAPAKLAR GÜBRE TEMİZLİĞİ İÇİNDİR .

* TAM KAPASİTEDE AYDA BİR TEMİZLİK YETERLİDİR.

* FOLLUK ARKALARINDA YUMURTA TOPLAMA BÖLÜMÜ BULUNUR , HAFTADA BİR YUMURTA TOPLAMAYA MÜSAİT DEPOLAMA ALANI SAĞLANIR.

* YEM VE SU DEPOSU İÇİNDE ELEKRİK TERMOSTAD VE ZAMAN SAATİ BULUNMAKTADIR , HAYVANLARI RAHATSIZ ETMEDEN AYAR YAPILA BİLİR  AYNI ALANDA YUMURTA DEPOLAMAK İÇİN RAF MEVCUTTUR.

* DÜZ ALANDA KÜMES TEK KİŞİ İLE YER DEĞİŞTİRİLEBİLMEKTEDİR . ÖN TEKERLEKLER FREN TERTİBATLIDIR.

* MİKROP ÖLDÜRÜCÜLERLE HASTALIK TAŞIYAN HAYVANDAN KÜMESTEKİ DİĞER HAYVANLARA MİKROP GEÇİŞİ EN AZ DÜZEYE ÇEKİLİR.NAKLİYE ALICIYA AİTTİR

TESLİM SÜRESİ : 60 GÜNDÜRİSTEDİĞİNİZ TAVUK SAYISINDA KÜMES PROJELENDİRİLİP İMALATI YAPILIR WHATSAPP VE TEL  0 5325813400 TELEFONUMUZDAN FİYAT ALABİLİRSİNİZSİPARİŞ İÇİN : https://magaza.mefkahobi.com/bahce-kumesleri
Sayfa: [1] 2 3 ... 6